İnterlok Kumaş

İnterlok Kumaş

İnterlok kumaşlar, tekstil sektöründe öne çıkan bir kumaş türü olmakla birlikte sahip olduğu pamuklu yapısı ile pamuklu kumaşlara benzetilir. Ancak kendine has dokusu sebebiyle özellikle yaz sezonunda tercih edilmektedir. Renkli ve çeşitli desenlerden oluşan modelleri ile interlok kumaşlar, elbette yaz mevsimi ile sınırlı değil. Geniş bir kullanım alanına sahip bu kumaşlar, farklı örme teknikleri ve iplik türleri ile çeşitlenebilmektedir. Çelik interlok kumaş ve interlok penye gibi çeşitli modelleri mevcuttur. Esneme ve yıkanınca çekme özellikleri, üretildiği iplik türüne göre değişiklik gösterir. Sıkı ve düzenli bir görünüme sahip olması kullanım kolaylığının yanı sıra şık görüntüsüyle de tercih edilmesini sağlar.

İnterlok Kumaş

İnterlok Kumaş Nedir?

Çift plakaya sahip örme makinelerinde üretilen interlok kumaşlar, çift katlı kumaş olarak da bilinirler. Genellikle ribana kumaş ile karıştırılan bu kumaşı, ribana kumaşlardan ayıran en önemli özelliği yana doğru esnetilince ilmiklerin birbiri ile karşılıklı durmasıdır. İngilizce kitlemek anlamına gelen interlok, örme stilinden dolayı bu adı almıştır. Örme olmaları sebebiyle her iki yüzü de kullanıma uygundur. Sık bir dokumaya sahip olmakla birlikte ilmek ve atlama kullanılarak çelikli interlok kumaş türü elde edilir. Çelik interlok kumaş, esnekliği düşük olan bir kumaş türü olup gerildiklerinde ilmek kaçırma ihtimali bulunur. Genel olarak bakıldığında interlok ile aynı özellikleri göstermektedir. Bunun dışında çelik interlok kumaşlarda kendi içlerinde birçok çeşide sahiptir.

İnterlok Kumaş Özellikleri

Kullanışlı bir kumaş türü olan interlok, sahip olduğu özellikleri ile tekstil ve giyim alanında sıklıkla tercih edilir. Geniş kullanım alanları ve kullanım kolaylığı sunan yapısı ile interlok kumaş özellikleri arasında;

 • Kumaşın ön ve arka yüzü aynı görünüme sahiptir.
 • Yüzey ve desenleri sınırlıdır.
 • Gramajı ağır olan bir kumaş türüdür.
 • Ribana ile benzer görünüme sahip olsalarda yana esnetilerek farkı anlamak mümkündür.
 • Yatay yönde esneme özelliği gösterir.
 • Şeklini koruması ile bilinir.
 • Çift katlı kumaş olan bu ürünlerde ön ve arka yüzey arasında hava bulunur.
 • İç giyim ve yazlık ürünlerin yanı sıra kış spor kıyafetlerinde ve tıbbi giyimde de kullanılmaktadır.

İnterlok Kumaş Kullanım Alanları

Kullanım alanları en geniş kumaş türlerinden biri de hiç kuşkusuz interlok kumaşlar olmaktadır. Bu kumaşlar, sahip oldukları özellikleri ile giyim sektöründe birçok beklentiyi aynı anda karşılar. Her ne kadar yazın tercih ediliyor olsa da kışlık kıyafetlerde de interlok kumaşları görebilmek mümkündür. İnterlok kumaş kullanım alanları incelendiğinde;

 • Bebek şapkaları, bebek pijamaları ve birçok bebek giyim ürününde kullanılabilir.
 • Dış giyim olarak ceketlerde tercih edilebilir.
 • Yaz sezonu kıyafetleri ve deniz giyim ürünlerinde tercih edilebilir.
 • Fazla nemi emen ve hava alan yapısı sayesinde sporcu kıyafetleri için kullanıma uygundur.
 • Yazlık kıyafetlerin yanı sıra kış için tercih edilen iç giyim ürünleri için kullanılabilir.
 • Kolay kullanım özellikleri ile tıbbi kıyafetler için de interlok kumaşlar tercih edilebilir.

İnterlok Kumaş Nasıldır?

Günlük hayatta sıklıkla karşılaşılması sebebiyle interlok kumaşların yapısı merak edilebiliyor. Bu kapsamda interlok kumaş kalın mı ya da interlok kumaş iç gösterir mi? gibi birçok soru araştırılmaktadır. Kumaşın kalınlığı, üretimine göre değişiklik gösteriyor olsa da iç gösterme ihtimali oldukça düşük olan bu kumaşlar, giyim sektöründe sıklıkla tercih ediliyor. Son derece sıcak tutan bir yapısı mevcut olup dış giyim ürünlerinde kullanıma uygundur. Bunun yanı sıra hava alan yapısı sayesinde ısı yalıtımı görevi görerek sıcak tuttuğu gibi aynı zamanda terletmez. Esnek bir kumaş olarak bilinse de dikey olarak esneme göstermez. Hassas programda 40 derecede yıkanması tavsiye edilen interlok kumaşlar makinede çok fazla sıkılmamalı ve güneş altından doğrudan kurutulmamalıdır. Yıkama ve kurulama talimatlarına uyulduğu takdirde uzun yıllar aynı kalitede kullanım imkanı sunar. İnterlok kumaşlar hakkında detaylı bilgi ve interlok kumaş fiyatları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi
ideal kilo hesaplama
Takip Edin