Ottoman Kumaş

Ottoman Kumaş

Ottoman kumaşlar, osmanlı döneminden günümüze ulaşan, değerli ve doğal ipliklerden oluşan kumaşlardır. Nervürlü ya da kordonlu etkiye sahip bu Ottoman kumaş, farklı dokuma ve örme çeşitlerine sahiptir. Yüzeyinde bulunan enine çizgiler ile hoş ve farklı bir görünümdedir. Sahip olduğu özel ve şık yapısı ile eski dönemlerde resmi kıyafetlerde ve kadı kıyafetlerinde ön plana çıkmıştır. Günümüzde ise birçok kullanım alanı mevcuttur. Saf ipekten yapılma fitilli ottoman kumaş modelleri oldukça değerli olduğundan günümüze gelene kadar bu kumaşlara ek olarak yapay ipliklerden alternatifler üretilmektedir.

Ottoman Kumaş
Daha Fazla Bilgi

Ottoman Kumaş Nedir?

Şık ve kendine has görünüme sahip ottoman kumaşlar, bir diğer adıyla osmanlı kumaşlar olarak bilinir. Peki ottoman kumaş nedir? Genellikle ipek ve pamuk benzeri ipliklerden üretilen, dokusunda yatay çizgilerin bulunduğu, kordonlu etkiye sahip kumaşlara ottoman kumaş denilmektedir. Ottoman kumaş olarak adlandırılmasının önemli bir nedeni de bu kumaşın Osmanlı döneminde özellikle resmi kıyafetlerde ön plana çıkmasıdır. Resmi kıyafetlerde kullanılıyor olması ve doğal ipliklerden üretilmesi, bu kumaşların değerini artırmaktadır. Günümüze gelindiğinde ise farklı iplik türleri ile bu değerli kumaşlara birçok alternatif üretilmiştir. Saf ipekten ya da %100 pamuktan üretilmesinin yanı sıra %65 pamuk %35 polyester üretimde ottoman kumaşlarda son zamanlarda öne çıkmaktadır. Karakteristik bir yapıya sahip bu kumaşlar, örme ve dokuma çeşitleri ile yuvarlak örme makinelerinde elde edilmektedir.

Ottoman Kumaş Özellikleri

Yuvarlak örme kumaş çeşidi olan ottoman kumaşlar, karakteristik ve değerli yapısı ile diğer kumaşlardan ayrılır. Özellikle giyim sektöründe öne çıkan bu kumaşların üretiminde ve yapısında, kendine has özellikler bulunur. Ottoman kumaş özellikleri arasında;

 • Ön yüzünde çizgi şeklinde kabarık yapılar bulunurken arka yüzü düz bir zemindir. Bu özelliği ile ön ve arka yüzünün farklı görünümlere sahip olduğu yorumu yapılabilir.
 • İpek ve pamuk ipliklerinin yanı sıra suni ipekler ve polyester kullanılarak da üretilebilmektedir.
 • Yapısı kalın ve tok bir görünüme sahip kumaşlardır.
 • Sıkı dokunmuş parlak görünümde bir kumaştır.
 • Üretim sürecinde likra kullanılmadığından esneme özelliği yoktur. Bununla birlikte merak edilen ottoman kumaş likralı mı sorusuna hayır cevabı verilebilir.
 • Yapısı ve kullanılan iplikler gereği düşük sıcaklıklarda dahi bir miktar çekme payı söz konusu olabilir.
 • Tamamen doğal elyaflardan üretilmemiş ottoman kumaşlar ise terleme yapabilir.

Ottoman Kumaş Kullanım Alanları

Sahip olduğu çeşitlere göre geniş kullanım alanı bulunan ottoman kumaşlar, günlük hayatta ya da özel günlerde karşımıza çıkan bir kumaş türüdür. Ottoman kumaş kullanım alanları arasında;

 • Resmi ve akademik kıyafetler,
 • Gece kıyafetleri,
 • Günlük elbise ya paltolar,
 • Döşemelikler,
 • Süsleme ihtiyacı bulunan alanlar

gibi geniş kullanım imkanı bulunur. Üretildiği iplik türüne göre geniş skalaya sahip ottoman kumaş fiyatları ve ottoman kumaş toptan sipariş için firmamız ile iletişime geçebilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ottoman Kumaş Çeşitleri

Özel günlerde kullanılabilecek şık ve asil bir kumaş olarak bilinen ottoman kumaşlar, kullanılan ipliklere ve üretim şekillerine göre ayrılmaktadır. Ottoman kumaş çeşitleri arasında; Ottoman Dokuma Kumaş: İnce çözgü kalın atkı iplikler ile elde edilen kalın pamuklu ya da yünlü ottoman kumaşlardır. Ottoman Örme Kumaş: Yuvarlak örme makinesinde elde edilmekte olup yapısında 24 Ne ve 30 Ne iplikler kullanılmaktadır. Ottoman örme kumaşlar genellikle ottoman kumaş tayt, tişört ve sweatshirtler için kullanılmaktadır. Her biri farklı özelliklere ve kullanım alanlarına sahip olan bu çeşitler, ottoman kumaş yazlık mı? ya da ottoman kumaş terletir mi? sorusunu da beraberinde getiriyor. Ottoman kumaşların hangi mevsimlik olduğu ya da terletme durumu, kullanılan ipliklerin yapısına ve türüne göre değişiklik göstermektedir.

ideal kilo hesaplama
Takip Edin