Ribana Kumaş

Ribana Kumaş

Ribana kumaşlar, genellikle giyim ve tıbbi malzemeler için kullanılan, örgü özelliklerinden kaynaklık olarak esneklik özelliği gösterir. Görünür dikey çıkıntılardan oluşan ribana kumaşlar, iki yönü de kullanıma uygun kumaş çeşitleri arasında yer alır. Kullanım kolaylığı ve esnek yapısı sayesinde günlük ya da konforlu giyim ürünlerinde tercih edilir. İki ters bir düz örgü tekniği prensibi ile elde edilmekte olup örgü tekniği ile elde edilmesi sebebiyle kesildiğinde kenarlarında kıvrılma oluşmaz. Ribana (lastik kumaş) tekstil ürünleri, lastik örgü olarak biliniyor olsa da üretiminde lastik kullanılmaz. Her iki yönü de kullanılması mümkün ribana kumaşlar için firmamız üzerinden ribana kumaş satın al işlemi gerçekleştirilebilir.

Ribana Kumaş
Daha Fazla Bilgi

Ribana Kumaş Nedir?

Çift plakalı yuvarlak örme makinelerinde üretilen ribana kumaşlar, kendine has özellikleri ile öne çıkar. Peki ribana kumaş nedir? Bir ters bir düz, 2x2 ya da 1x1 örgü teknikleri ile üretilen bu tekstil ürünleri, silindir ve kapak iğnelerinin birbirine çapraz olarak yerleştirilmesi ile elde edilir. Lastik örgü olarak biliniyor olsa da ip ve örgü kısımlarında lastik kullanılmayan ribanalar, enine yönde esneklik gösterir. Ardı ardına gelen ters ve düz ilmeklerden oluşmakta olup kumaş enine doğru gerildiğinde R ve L ilmekleri değişimli olarak sıra ile ilerlediği görülebilir. Hayat kolaylaştıran homojen yapıda ribana kumaşlar, aynı zamanda kaşkorse kumaşlar ile benzer yapıda özellikler gösterir.

Ribana Kumaş Özellikleri

Her kumaş türünde olduğu gibi ribana kumaşlarda kendine has farklı özelliklere sahiptir. Sahip olduğu farklılıklar ve ribana kumaş özellikleri arasında;

 • Enine yönde uzama özelliği gösterirken boyuna yönde esneme özelliğine de sahiptir.
 • Örgü yapısı ile kesildiği kısımlarında kıvrılma görülmez. Ancak kesildiği kısımlarında ilmek kaçma görülmesi muhtemeldir.
 • Çift plakalı örme makinelerinde üretilen iki örgü tabakalı ribana kumaşlarda, iki örgü arasında hava bulunması ısı yalıtımı görevi görerek vücudu sıcak tuttuğu gibi ısı dengesini sağlar.
 • Üretim aşamasında kimyasala maruz kalmayan bu ürünler, son derece sağlıklı bir kumaş türüdür.
 • Diğer kumaş türlerine nazaran üretiminde lastik olmaması, doğal bir kumaş türü olmasını sağlar.
 • Ön ve arka yüzünün aynı desen ve görüntüde olması, her iki yüzünün de kullanılabilmesini mümkün kılar.

Ribana Kumaş Çeşitleri

Dünya genelinde kullanımı yaygın olan ribana kumaşların kalitesi, ipliğin kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Kullanım ömrünü belirleyen iplikler, ribana kumaşlar için genellikle %100 pamuk lifleridir. Sağlıklı ve hijyenik olan bu kumaşlar, genellikle iki çeşidi ile ön plana çıkar. Ribana kumaş çeşitleri arasında likralı ribana kumaşlar ve triko ribana kumaşlar olarak temel bir ayrım bulunur. Bunun yanı sıra penye ribana, penye likralı ribana ve karde ribana olarak farklı model çeşitleri mevcuttur. Her bir çeşit ve model farklı özelliklere sahip olduğundan, ortaya zengin kullanım alanları çıkmaktadır. Bu sebeple ribana kumaş nasıldır? sorusuna en genel tanımıyla üretildiği modele göre farklı özellikler sunan kullanışlı tekstil ürünü yanıtı verilebilir. Ribana kumaşlar hakkında daha detaylı bilgi ve ribana kumaş fiyatları için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Ribana Kumaş Kullanım Alanları

Geniş kullanım alanı ile öne çıkıyor olsa da ribana kumaşlar, diğer birçok kumaş türünün aksine ev tekstil ürünleri için sıklıkla tercih edilen modeller arasında yer almaz. Ev tekstil ürünlerinde istenilen dayanıklılığı göstermiyor olması, genellikle giyim sektöründe öne çıkmasına sebep olmuştur. Ribana kumaş elbise modelleri başta olmak üzere ribana kumaş kullanım alanları arasında;

 • İç giyim ürünleri,
 • Çocuk kıyafetleri,
 • Çorap ve şapkalar,
 • Elbise ve üst giyim,
 • Tişörtlerin etek kısmında ya da yaka, kol ve manşetlerde,
 • Tıbbi malzemelerde,
 • Spor giyim ürünlerinde tercih edilen kumaş türlerinden biridir.

ideal kilo hesaplama
Takip Edin