Selanik Kumaş

Selanik Kumaş

Selanik kumaşlar, çift plakalı örme makinelerinde elde edilen bir kumaş türüdür. Bu kumaşlar dengesiz yapısıyla bilinmektedir. Selanik triko olarak da bilinmekte olup kalın veya ince yapısı bulunan çeşitleri mevcuttur. Selanik kumaşı denildiğinde akla ilk gelen kışlık kıyafetler olsa da giyim sektöründe çeşitli modellerde kullanıldığı bilinmektedir. Selanik örgü görünümü ile diğer kumaşlardan ayrılmaktadır. Şık görünümü, kendine has özellikleri ve sıcak tutan yapısı ile selanik örme kumaş seçeneklerini inceleyebilir, uygun alanlarda değerlendirerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Selanik Kumaş
Daha Fazla Bilgi

Selanik Kumaş Nedir?

Günlük hayatımızda özellikle kışın, selanik kumaştan üretilen kıyafetlere dolaplarımızda yer veriyoruz. Peki selanik kumaş nedir? selanik kumaş kaliteli mi? Yünlerle örülen selanik örgü tarzının bir görünümünü sunan selanik kumaşlar; yün, pamuk ve polyesterin yanı sıra akrilik, elastan ve viskon iplikler kullanılarak üretilmektedir. Tercihe ve ihtiyaca göre farklı iplik türlerinin bir arada kullanılarak çeşitli selanik kumaşlarında üretilmesi mümkündür. Kullanılan iplik türüne göre farklı özellikler alan bu kumaşların genel yapısı, kalın ve örgü tarzında olmasıdır. Bu sebeple yazlık kıyafetlerde öne çıkmaz. Çift katlı örme kumaş olan bu ürünler, kadın giyimin yanı sıra erkek giyim ürünlerinde de kullanılarak modaya uygun şık tasarımlar elde edilir.

Selanik Kumaş Özellikleri

Üretim biçimleri ve kullanılan iplik türü, selanik kumaşlara ayrı bir tarz katmaktadır. Kumaş olarak üretilmeye başladığı dönemden itibaren en çok kullanılan tekstil ürünlerinden biri olan selanik kumaşlar kendine has özellikleri ile bilinir. Selanik kumaş nasıl? sorusuna cevap olarak selanik kumaş özellikleri ve detayları aşağıdadır;

 • Çift katlı yapısı mevcuttur.
 • Genellikle kalın olmaları sebebiyle dış giyim ürünlerinde tercih edilir.
 • Ekonomik olarak her bütçeye hitap eden fiyat aralığına sahiptir.
 • Esnek sayılmamakla birlikte yüksek sıcaklıklarda gevşeme özelliği gösterir.
 • Tam selanik ve yarım selanik modellerinde üretilebilmektedir.
 • Çeşitli iplik türleri ile üretilerek zengin model seçeneklerine sahiptir.

Selanik Kumaş Çeşitleri

Özellikle kış aylarının vazgeçilmez kumaş türü olan selanik örgü kumaşlar; iplik türleri ve üretim şekillerine göre çeşitlilik göstermektedir. Selanik kumaş çeşitleri arasında belirleyici unsur, incelik ve kalınlıkları olmaktadır. Tam selanik örgüler ve yarım selanik örgüler olarak iki ayrı çeşitte ele alabileceğimiz bu kumaşlar, farklı kalınlıkta örgü yapıları ile öne çıkar. Tam selanik örgülerde örgü yapısı daha belirgin ve kalın iken yarım selanik örgüde; ön yüzde olan ilmekler daha ince yapıdadır. Bu görünüm özellikleri, kumaş yapısının ve özelliklerinin de farklı olmasını sağlar.

Selanik Kumaş Kullanım Alanları

Selanik kumaş nasıl olduğuna dair birçok özellik saymak mümkün. Esneme, terletme ya da kullanım alanları, sahip olduğu özelliğe göre değişmekle birlikte her kumaşta olduğu gibi avantajları ve dezavantajları bulunabiliyor. %100 polyester ile üretilen selanik kumaşlar hafif ve kırışmayan yapıya sahip olsalarda kışın soğuk, yazın ise fazla sıcak tutabilir. Bunun yerine %50 polyester kullanarak bu dezavantaj, avantaja çevrilebilir. Üretildiği iplik türlerinin çeşitlerine bağlı olarak değişiyor olsada genel olarak selanik kumaş kullanım alanları;

 • Kazak ve sweat gibi üst giyim ürünlerinde;
 • Hırka ve ceket gibi dış giyim ürünlerinde,
 • Atkı, bere, eldiven gibi aksesuarlarda,
 • Bebek giyim ürünlerinde,
 • Elbise ve eşofman takımlarında,
 • Giyim ürünlerinin yanı sıra battaniye gibi ev tekstil ürünlerinde selanik kumaşlar öne çıkmaktadır.

Selanik Kumaş Yıkama Talimatı

Yüksek sıcaklıklarda kumaş yapısının bozulma ihtimali söz konusu olduğundan 40 derece ve sıcaklıklarda yıkanması önerilmektedir. Selanik kumaş kazak modelleri ve kazak benzeri giyim ürünlerinin yüksek sıcaklıklarda yıkanması durumunda, kumaşa zarar verme ihtimali oluşur. Ayrıca diğer birçok kumaş türünde olduğu gibi doğrudan güneş altında kurutulmaması gerekir. Aksi takdirde selanik kumaş sweatshirt ve diğer tüm kıyafet modellerinde renk solması gibi istenmeyen durumlar oluşabilmektedir. Doğru sıcaklık ayarı ve deterjan seçiminin yanı sıra uygun kurutma koşulları sağlandığı takdirde selanik kumaştan üretilen ürünlerinizi uzun yıllar aynı kalitede kullanabilmeniz mümkündür. selanik kumaş fiyatları ve çeşitleri için firmamız ile iletişime geçebilir, detaylı bilgi almanın yanı sıra sipariş oluşturabilirsiniz.

ideal kilo hesaplama
Takip Edin