Süprem Kumaş

Süprem Kumaş

Süprem kumaşlar, günümüzde en çok karşımıza çıkan ve geniş kullanım alanına sahip kumaş türlerinden biri süprem kumaş olmaktadır. Genellikle giyim sektöründe tercih edilmekte olup kendine has özellikleri ile öne çıkar. En temel özelliği sadece yuvarlak örme makinelerinde pamuktan üretiliyor olmasıdır. Tek katlı üretiminin yanı sıra farklı varyasyonlarda üretimi de mevcuttur. İlk süprem kumaşlar koyun yünü kullanılarak elde edilmiş olsa da farklı iplik türleri kullanılarak likralı süprem kumaş, süprem penye kumaş ya da jakarlı süprem kumaşlarda üretilen seçenekler arasındadır. Bu yönüyle farklı özellikler kazanarak her ihtiyaca cevap verebilmektedir.

Süprem Kumaş
Daha Fazla Bilgi

Süprem Kumaş Nedir?

İşlenen yünün kumaş haline getirilmesi ile süprem kumaş elde edilmektedir. Günlük hayatta triko olarak da bilinen bu ürün, 20. yüzyılda İngiltere’de üretilmeye başlanmıştır. İngiltere halkını soğuktan koruyan kıyafetlerin üretiminde kullanılan bu kumaşlar, daha sonra tüm dünyada öne çıkmaya başlamış ve genellikle kış ve bahar aylarında giyilen kıyafetlerde kullanılmıştır. Önü düz olan süprem kumaşların arkası ise ters ilmek yapısına sahiptir. Bu özelliği ile arkası ve önü farklı bir görünüm sunar. Tek iplik olması sebebiyle oldukça düşük gramaja sahiptir. İlk üretildiği dönemde koyun yünü kullanılıyor olsa da günümüzde pamuk, pamuk ağırlıklı karışımlar ve sentetik ipliklerden de üretilmektedir. Daha geniş enlerde üretilmesi mümkün olan bu kumaşlar en ve boydan aynı oranda esneyebiliyor. Yumuşak ve hafif formda olması sebebiyle özellikle günlük kıyafetler için kullanıma oldukça uygundur.

Süprem Kumaş Özellikleri

Her kumaş türü, birbirinden farklı ağırlık, kalınlık, esneme ve dikim özelliklerine sahiptir. Bu özellikler kumaşları birbrinden ayırdığı gibi sahip oldukları özellikleri ile farklı ihtiyaçlara cevap verecek çeşitlilik oluşur. Sahip olduğu kendine has yapısıyla süprem kumaş özellikleri arasında;

  • Örme kumaş olan bu türde öne ve arka kumaş yüzeyi farklı görünüme sahiptir.
  • Ribana ve interlok kumaşlara oranla daha geniş enlere sahip olarak üretilmesi mümkündür.
  • Hem enine hem de boyuna esneyebilen bir kumaştır.
  • Esneme özelliği ile öne çıkıyor olsa da fazla esnetildiğinde bozulabilen bir yapısı söz konusudur.
  • Kolay buruşmayan yapısı sayesinde kullanım kolaylığı sunmakta olup bu özelliği ile hızlı ütülenebilmektedir.
  • Cildin nefes almasını sağlayan bir yapısı bulunmaktadır.
  • Vücudu sarma konusunda yetersiz kalabilmektedir.
  • Desenlendirilebilme yeteneği düşüktür.
  • Üretiminde harcanan iplik miktarı en az olan kumaş türlerinden biridir. Kullanılan iplik miktarına göre değişmekle birlikte kesildiğinde kenarlarında kıvrılmalar meydana gelir.

Süprem Kumaş Çeşitleri

Genellikle kışlık giyim kıyafetlerinde görebildiğimiz bu ürün, yazlık dış giyim modellerinde de tercih edilebiliyor. Sahip olduğu çeşitli üretim varyasyonları sayesinde ortaya çıkan süprem kumaş çeşitleri ile geniş kullanım alanları mevcuttur. Bu kumaş türü ile elde edilen çeşitlere daha detaylı bakılacak olursa piyasaya oldukça çeşitli süprem kumaşlar olduğu görülür. Bu çeşitleri likralı ve jakarlı süprem olarak ayırmak mümkün. Likra sayesinde daha rahat bir kullanım sunmaktadır. En çok kullanılan kumaş türlerinden biri olan likralı süprem, iç giyimden abiyeye kadar çok farklı alanlarda kullanıma uygundur. Bir diğer kumaş süprem çeşidi ise jakarlı süprem olarak sınıflandırılmakta olup bu model, süprem kumaşların jakarlı baskı ile üretilmesi sonucu elde edilir. Enine baskıların uygulandığı jakarlı süprem kumaşlar, sahip oldukları özellik ve yapıları ile birçok avantajı da beraberinde getirir.

Süprem Kumaş Kullanım Alanları

İlk üretildiği dönemden itibaren severek kullanılan süprem kumaş modelleri, sahip oldukları özellikleri ve çeşitleri ile oldukça farklı kullanım alanlarına sahiptir. Süprem kumaş kullanım alanları incelendiğinde genel olarak kış mevsiminde giyilen kıyafetler için tercih edildiği görülür. Bunun yanı sıra yazın dış giyim ürünlerinde öne çıkmaktadır. Özellikle hırka modellerinde süprem kumaşın izlerini görebilirsiniz. Kumaş özellikleri incelendiğinde en sık sorulan sorular genellikle; süprem kumaş terletir mi? ya da süprem kumaş esnek mi? olmaktadır. Örgü yapısı ve üretildiği iplikler sebebiyle sıcak tutan bu kumaş, yazlık kıyafetlerde tercih edilmemektedir. Bununla birlikte, nefes alabilen yapısı sayesinde terletmez. Esnek bir kumaş türü olduğundan günlük kıyafetlerde son derece konforlu bir kullanım imkanı sunar. Ancak gereğinden fazla esnetilmesi yapısını bozabilmektedir. Günlük hayatta geniş kullanım alanına sahip bu ürünleri toptan süprem kumaş fiyatları ile bütçenize uygun şekilde satın alabilir, çeşitli kullanım şekilleri ile değerlendirebilirsiniz. Süprem kumaş fiyatları ve ürün hakkında daha detaylı bilgi için iletişim kanallarımız üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

ideal kilo hesaplama
Takip Edin