Üç İplik Kumaş

Üç İplik Kumaş

Üç iplik kumaşlar, kalın olma özellikleri ile ön plana çıkan, iki iplik kumaşlara oranla daha kalındır. Three ply fleece yani üç iplik kumaşlar, iki iplik kumaşlardan farklı olarak astar ve zemin ipliğinin yanı sıra ekstra üçüncü bir ipliğin eklenmesi ile elde edilir. Birçok çeşidi bulunan bu kumaşlar, iki iplik ya da diğer normal penye kumaşlardan daha kalın ve dayanıklı olması ile bilinir. Rahat ya da gündelik kıyafetlerde sıklıkla tercih edilmesinin en önemli sebepleri arasında dayanıklılığının yanı sıra esnekliği ve yumuşaklığı aynı anda sunmasıdır. Üç iplik örgü kumaşlar, farklı üretim tekniği, sahip oldukları özellikleri ve kullanışlı yapısıyla günümüzde en çok tercih edilen kumaşlardan biri olmaya devam ediyor.

Üç İplik Kumaş
Daha Fazla Bilgi

Üç İplik Kumaş Nedir?

Kalın penye ya da kalın süprem kumaş olarak da adlandırılabilen üç iplik kumaşlar, en çok tercih edilen kumaş türlerinden biridir. Peki üç iplik kumaş nedir? Üç iplik kumaşları diğerlerinden ayıran özellikleri nedir? Öncelikle bu kumaş türünün, örme kumaş türleri arasında en dayanıklı seçeneklerin başında geldiğini belirtmeliyiz. Diğer kumaş seçeneklerinde olduğu gibi bu kumaş türünde de birbirinden farklı iplik türleri tercih edilebiliyor. Bu sayede bazı özellikleri değişiklik gösteriyor olsa da genel anlamda dayanıklılığı yüksek, ağır ve hacimli yapıdadır. Birçok özelliği iki iplik kumaşlarla benzerlik gösteriyor olsa da 2 iplik 3 iplik farkı incelendiğinde 3 iplik kumaşların sıcak tutma yeteneği ve ağırlıkları daha fazladır.

Üç İplik Kumaş Özellikleri

Kullanım alanları, kullanıldığı mevsim, üretim aşamaları ve üretim özellikleri birçok kumaş türü ile benziyor olsa da üç iplik kumaşlar, bazı yönleri ile diğer kumaş türlerinden ayrılır. Kendine has özellikleri ve avantajlarının yanı sıra genel olarak üç iplik kumaş özellikleri arasında;

 • Yapı bakımından son derece hacimli ve kalındır.
 • Üç iplik kullanılarak üretilen bu kumaş türü, son derece sıcak tutma özelliğine sahiptir. Bu yönüyle yazın kullanılması mümkün olmaz.
 • Ön ve arka yüzeyi birbirinden farklı görünüme sahip bu kumaşların ön yüzeyi düz bir görünüme sahip iken arka yüzeyi atlamalı örgü biçimindedir.
 • Likrasız olan modelleri daha kullanışlı olmakla birlikte likralı yani spandex çeşitleri de bulunabilmektedir.
 • Genelde üretildiği ipliklere bağlı olarak yüksek kalitede yapıdadır. Yıkandığı zaman çekme yapma özelliği düşük olsa da birçok modelde tüylenme görülebilmektedir.

Üç İplik Kumaş Kullanım Koşulları

İki iplik kumaşlarda olduğu gibi üç iplik kumaşların da en temel özelliği kalın olması sebebiyle kışın kullanıma uygun olmasıdır. Bu sebeple genellikle kışlık kıyafetlerde kullanıldığı görülür. Ağır ve kalın yapıda olması, iç giyim modellerinin yerine genel olarak dış giyim ürünlerinde öne çıkmasını sağlamıştır. Buna ek olarak üç iplik kumaş kullanım alanları arasında;

 • Hırka ve yelek modellerinde,
 • Erkek / bayan sweatshirtlerde,
 • Erkek / bayan eşofman takımı modellerinde ya da eşofman alt ve üstlerinde,
 • Jogger eşofmanlar ya da bol paça eşofmanlarda,
 • Jakarlı hırka ya da montlarda,
 • Tayt ya da tuniklerde,
 • Bebek giyim ürünlerinde,
 • Tesettür giyimde kullanılabilmektedir.

Üç İplik Kumaş Çeşitleri

Birçok farklı türde ipliklerin kullanılması ile elde edilen üç iplik kumaş çeşitleri olsa da genel anlamda iki farklı üç iplik çeşidi bulunmaktadır. 3 iplik şardonsuz kumaş ve 3 iplik şardonlu kumaş olarak ele alabileceğimiz bu çeşitler arasındaki temel fark, yapılan tüylendirme işlemidir. Şardonlu üç iplik kumaşlar, penye kumaşın tüylendirme işlemi yapılması ile elde edilir. Son derece pofidik yapıda olmasının yanı sıra mat bir görünüme sahiptir. Isı yalıtım özelliği artan şardonlu kumaşlar bu özelliği ile daha sıcak tutarlar. Şardonsuz üç iplik kumaşlar ise, şardonlu kumaşların aksine tüylendirme işlemi yapılmayan üç iplik kumaş türüdür. Bu kumaşların arka yüzeyi düz bir görünüme sahip olup şardonlu kumaşların aksine tüylü bir yapıda değildir.

ideal kilo hesaplama
Takip Edin